New to shooting?

If you’ve been inspired…GiveItAShot!
Visit one of our grounds for a taster session...

More information...

Results for 4th ICTSF World English Sporting

Held at Kelmarsh on 16th July, 2017

Congratulations to the 4th ICTSF World Sporting High Gun, Richard Faulds, and to all winners below:

Scores

Class & Category

Teams/Other Scores

Semi Final Scores

  Name CPSA No Score  
Open Team Champions England   684 ex768 James Attwood, Duane Morley, Adam Cork, Scott Barnett & Taylor Hedgecock
Open Team Runner Up Australia   662 ex768 John Younger, Peter Tobin, Jamie Dunn, Socrates Pilipasidis & Anthony Panetta
Open Team Third Scotland   661 ex768 Colin Will, Gary Meikle, Stuart Donaldson, Stephen Cochrane & Scott Donachie
         
Ladies Team Champions England   311 ex384 Georgia Moule, Hannah Gibson & Emma Stacey
Ladies Team Runner Up Wales   287 ex384 Lucy Pitt, Annalise Evans & Janine White
Ladies Team Third Ireland   281 ex384 Aoife Boylan McComish, Lisa Hoban & Pamela Lee
         
Junior Team Champions England   331 ex384 Josh Bridges, Henry Collins & Josh Brown
Junior Team Runner Up Ireland   301 ex384 Eion Finegan, Ryan Byrne & Cian McLoughlin
Junior Team Third Wales   268 ex384 Niall King, Callum Croft & Tom Hill
         
Veteran Team Champions England   340 ex384 Steve Brightwell, Martin Doughty & Graham Stirzaker
Veteran Team Runner Up Wales   324 ex384 Nigel Hart, Ray Webb & Terry Merrick
Veteran Team Third Northern Ireland   305 ex384 Uel Harrison, James Alexander & Adrain Hamill
         
Super Vet Team Champions England   315 ex384 Ian Hallwood, Brian Dunbavin & Andrew Jones
Super Vet Team Runner Up Wales   314 ex384 Ian Palmer, Mick Harding & Phil Ash
Super Vet Team Third Northern Ireland   274 ex384 David Wallace, Robert Arthurs & Adrian Hamill
         
High Gun Richard Faulds EE 187 46 + 23  
Runner Up James Attwood EE 107759 46 + 21  
Third Place CHris Childerhouse EE 96439 45 + 21 + 8  
         
Ladies High Gun Renae Birgan AU 002 166  
2nd Cheryl Hall EE 103805 161  
3rd Georgia Moule EE 20297 160  
         
Junior High Gun Aaron Harvey EE 125785 179  
2nd Josh Bridges EE 122460 171  
3rd Samuel Ward EE 130288 166  
         
Veteran High Gun Steve Brightwell EE 19160 177  
2nd Arnie Palmer EE 27697 172  
3rd Nigel Hart WW 635 170  
         
Super Veteran High Gun Ian Hallwood EE 64559 158 + 7  
2nd Ian Palmer WW 2396 158 + 2  
3rd Brian Dunbavin EE 84275 157  
         
Colt High Gun Marcus Tullberg EE 133707 162  
2nd Henry Bevan EE 131046 151 + 5  
3rd Charlie Soanes EE 127102 151 + 4  
         
Lady Junior High Gun Georgia Moule EE 20297 160  
2nd Emma Stacey EE 125027 145  
3rd Cayleigh Will SS 5474 128  
         
Lady Colt High Gun Amy Easeman EE 124370 144  
2nd Stephanie Meachan EE 131966 142  
3rd Annalise Evan WW 2558 131  
         
AAA Class        
1st Sam Green EE 105770 46 + 20 + 6  
2nd Phil Gray EE 103289 44 + 21 + 9  
3rd Aaron Harvey EE 125785 44 + 21 + 7  
         
AA Class        
1st Shaun Stacey EE 63158 172  
2nd Denis O'Sullivan II L9320 171 (by default)  
3rd John Younger AU 25144 171  
         
A Class        
1st Trevor Bell EE 42374 166  
2nd Richard Arbon EE 124498 165 (by default)  
3rd Steven Thexton EE 70470 165   
         
B Class        
1st Paul Moore EE 120725 155  
2nd Larry Fay II L10061 154  
3rd Joe Devlin II L11098 152  
         
C Class        
1st Aoife Boylan-McComish II L11207 146 (by default)  
2nd Oliver Keates EE 132165 146 (by countback)  
3rd Nicholas Wood NI U121NN 146 (by countback)  

Subscribe to newsletter

Latest News