New to shooting?

If you’ve been inspired…GiveItAShot!
Visit one of our grounds for a taster session...

More information...

British Open Sportrap Champions

Champions

<< back

2011 Doveridge Clay Sports      
  Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun    
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up    
  Cup, Bronze Medal & Cloth Badge Third Place    
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner    
  Silver Medal AAA Runner Up    
  Bronze Medal AAA Third    
  AA Class Cup, Gold Medal, Cloth Badge AA Winner    
  Silver Medal AA Runner Up    
  Bronze Medal AA Third    
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner    
  Silver Medal A Runner Up    
  Bronze Medal A Third    
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner    
  Silver Medal B Runner Up    
  Bronze Medal B Third    
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner    
  Silver Medal C Runner Up    
  Bronze Medal C Third    
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Lady High Gun    
  Silver Medal Lady Runner Up    
  Bronze Medal Lady Third    
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Junior High Gun    
  Silver Medal Junior Runner Up    
  Bronze Medal Junior Third    
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veteran High Gun    
  Silver Medal Veteran Runner Up    
  Bronze Medal Veteran Third    
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge Colt High Gun    
  Silver Medal Colt Runner Up    
  Bronze Medal Colt Third    
         
2010 Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun Stuart Rudling 72281
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up Toby Reed 112174
  Cup, Bronze Medal & Cloth Badge Third Place Sam Green 105770
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner Martin Myers 88811
  AA Class Cup, Gold Medal, Cloth Badge AA Winner Phil Rowbottom 48710
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner Johnathan De la Haye 101789
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner Pater Blackbourn 74043
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner Alistair Smith 117541
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Lady High Gun Edith Barnes s1341
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Junior High Gun Toby Reed 112174
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veteran High Gun Brian Dunbavin 84275
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge Colt High Gun Jack Garside 113308
         
2009 Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun Ben Husthwaite 46496
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up Dave Kempley 87054
  Cup, Bronze Medal & Cloth Badge Third Place Paul Foster 18214
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner Sam Green 105770
  AA Class Cup, Gold Medal, Cloth Badge AA Winner John Newman 103026
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner Mark Webster 71646
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner Michael Hermitage 110030
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner Colin Waite 98292
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Lady High Gun Becky Bream 112575
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Junior High Gun Sam Green 105770
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veteran High Gun Dave Whyte 31227
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge Colt High Gun Daniel Wicker 113799
         
2008 Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun Paul Foster 18214
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up JE Brightman 43085
  Cup, Bronze Medal & Cloth Badge Third Place Jonathan Lee 95608
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner O Jones W832
  AA Class Cup, Gold Medal, Cloth Badge AA Winner P Wilkinson 95667
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner Cheryl Hall 103805
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner G Marshall 115155
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner V Kirillov 110618
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Lady High Gun Cheryl Hall 103805
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Junior High Gun Ross Ingamells 116138
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veteran High Gun John Bidwell 5719
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge Colt High Gun Tim Webster 107539
         
2007 Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun Ed Solomons 95931
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up Nick Hendrick 86476
  Cup, Bronze Medal & Cloth Badge Third Place Matt Hance 91416
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner Paul Foster 18214
  AA Class Cup, Gold Medal, Cloth Badge AA Winner Jonathan Lee 95608
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner P. Batchelor 108791
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner Kevin Sherratt 104871
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner David Whieldon 101213
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Lady High Gun Leslie Adams 101453
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Junior High Gun Mark Winser 99970
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veteran High Gun Alan Coy 3327
  Cup, Gold Medal & Cloth Badge Colt High Gun Phil Gray 103289
         
2006 Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun Ben Husthwaite 46496
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up Arnie Palmer 27697
  Bronze Medal & Cloth Badge Third Place Andy Head 93468
  Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner Nick Hendrick 86476
  AA Class Cup, Gold Medal, Cloth Badge AA Winner Nigel Hart W635
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner Colin Pennington 81211
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner Anthony Peacock 93571
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner Phil Gray 103289
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Lady High Gun Kate Brown 93108
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Junior High Gun Mark Winser 99970
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veteran High Gun Brian Hodges 44252
  Gold Medal & Cloth Badge Colt High Gun Phil Gray 103289
         
2005 Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge High Gun Steve Brightwell 19160
  Runner Up Cup, Silver Medal & Cloth Badge Runner Up Martin Papworth 37316
  Bronze Medal & Cloth Badge Third Place Richard Bunning 84951
  Gold Medal & Cloth Badge AAA Winner George Digweed 12652
  AA Class Cup, Cloth Badge AA Winner Steve Baldwin 89069
  A Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge A Winner Bastien Havart 111510
  B Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge B Winner Martin Shellabear 101823
  C Class Cup, Gold Medal & Cloth Badge C Winner Gareth Williams 106903
  Ladies Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Ladies Winner Edith Barnes 40451
  Junior Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Juniors Winner Michael Simpson 97906
  Veteran Champion Cup, Gold Medal & Cloth Badge Veterans Winner Alan Coy 3327
  Gold Medal & Cloth Badge Colts Winner Chris Papworth 105943
         
2004 Trophy, Cloth Badge High Gun Ben Husthwaite 46496
  Trophy, Cloth Badge Runner Up Shaun Stacey 63158
  Cloth Badge Third Place Kevin Howland 36413
  Cloth Badge AAA Winner Sean Bramley 80841
  Trophy, Cloth Badge AA Winner Arnie Palmer 27697
  Trophy, Cloth Badge A Winner Mr Dunbavin 84275
  Trophy, Cloth Badge B Winner Roger Jarnald (SW5509) 98985
  Trophy, Cloth Badge C Winner Mathew Lee 102167
  Trophy, Cloth Badge Ladies Winner Edith Barnes (SW1341) 40451
  Junior Champion Cup & Cloth Badge Juniors Winner Chris Childerhouse 96439
  Trophy, Cloth Badge Veterans Winner Alan Coy 3327
  Cloth Badge Colts Winner Sam Mepham  
         
2003   High Gun Martin Papworth 37316
    Runner Up Richard Faulds 187
    Third Place Richard King 24962
    AAA Winner John Hargrave 85599
    AA Winner Stuart Cumming 84081
    A Winner GD Parkins 68203
    B Winner Danny Smith 49267
    C Winner Ben Wells 95494
    Ladies Winner Jo Marsh 70056
    Juniors Winner Richard Effamy 91684
    Veterans Winner Tony Joannides 73839
         
2002   High Gun Jim Patterson  
    Runner Up John Hargrave 85599
    Third Place George Digweed 12652
    AAA Winner Jonathan Smith  
    AA Winner Matt Hance 91416
    A Winner Dave Carrie 81097
    B Winner Brian Gibson  
    C Winner Simon Hunter  
    Ladies Winner Kate Brown 93108
    Juniors Winner Richard Effamy 40903
    Veterans Winner Brian Hodges 44252
         
2001   High Gun John Hargrave 85599
    Runner Up Martin Elworthy  
    Third Place Richard Faulds MBE 187
    AAA Winner Sean Bramely 39253
    AA Winner AE Manvell 26724
    A Winner Dave Kempley 87054
    B Winner JC Jones  
    C Winner A Parkin-Coates 96891
    Ladies Winner Edith Barnes  
    Juniors Winner Chris Childershouse 96439
    Veterans Winner AC Ball  
         
2000   High Gun S Bramley 80841
    Runner Up G Digweed 12652
    Third Place R Faulds 57705
    AAA Winner S Clarke 27222
    AA Winner P Jarvis 83557
    A Winner G Lucas 93815
    B Winner R Gould 95538
    C Winner J Tebbutt 96640
    Ladies Winner E Barnes 40451
    Juniors Winner C Biddlecombe 94278
    Veterans Winner P Howe 1265

 

 

Subscribe to newsletter

Latest News